Milyonerlerin izlediği yol (2. Bölüm)

uzgun-kadin

6 Temmuz 2017 • Genel • Görüntülenme: 694

“Odaklanamıyorum kafamda yüz tilki kuyruğunu birbirine değdirmeden geziniyor” diyor olabilirsiniz. Size kendi düşüncemi söyleyeyim. Bu fazla zekanın göstergesi. Dezavantaj olarak görebilirsiniz ama Allah’ın verdiği zekayı dağınık kullandığınız için odaklanamıyor, sonuç alamıyorsunuz.
Bizim amacımız ise bu zekayı verimli kullanmak. Şimdi beynimizi adeta olimpiyata yetiştirilen bir sporcu gibi disipline edeceğiz, terbiye edeceğiz.
Bunun için ilk iş bağımlılıklardan kurtulmak. Cep telefonunuzu 45 dakika görmeseniz, sosyal medyada Facebook, instagramda 45 dakika gezinmeseniz elleriniz titriyor değil mi. İşte beyni dağıtmadan bir işe odaklamanın ilk adımı bu. Cep telefonu ve bizi dağıtan diğer tüm konuları bir kenara koyarak, kapatacağız. Burada beyin de zorlaşacak. Beş konuya birden bakarken eğleniyor, ne güzel yaratıcı olurum diye seviniyor. İşte beyni mutlu etmeden, elleriniz titrese de dikkat ve odak dağıtıcılarla bağlantıya geçmek yok. Unutmayın amacımız daha iyi yaşamak için daha çok kazanmak bu da ancak odaklanmakla mümkün. Beyin heyecanı, adrenalini seviyor. 5 konu içinde kaybolmayı seviyor. Sonuçta hem yorgunluk var hem de adrenalin para kazandırmıyor.
Odaklandığımız konuyla 45 dakika yoğunlaşıp akabinde 45 dakika ya da 1 saat bambaşka bir işle uğraşacağız. Müzik dinlemek, ne zamandır düzenlemem gereken fotoğrafları derlemek, yürüyüşe çıkmak, kitap okumak, arkadaşımı arayarak konuşmak. Sizi ne dinlendiriyor ise onunla uğraşmak.
Beyni disipline etmek böyle mümkün. Biz yetişkinlerin 45 dakika sağlıklı konsantrasyonu mümkün. Daha fazla yapabiliyorsanız devam edin ancak akabinde mutlaka bir ara ve kafayı dinlendirme, sonrasında tekrar devam.
Hayat amacımız daha iyi standartlarda yaşamak, daha iyi kazanmak. Eğer kendi işimizde başarılı olmak ve kazanmak istiyorsak bu aynı noktaya damlamak ile mümkün. Su mu yoksa mermer mi daha sert. Tabi ki mermer. Aynı noktaya damlayan suyun mermeri deldiğini gördüm. Bu da istikrarlı şekilde aynı şeyi durmadan yapmakla mümkün. Ana fikir sonuçlar odaklanmadan geliyor.
Kendinize ne söylediğinize, beyninizi nasıl disipline ettiğinize dikkat ediniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>