KÜHEYLANIN KÖŞESİ

AT-KİŞİSEL-GELİŞİM-ATLA-GELİŞELİM

1 Temmuz 2015 • Genel • Görüntülenme: 513

Biz atların insan iletişimi ile ilgili işaret geliştirme konusunda doğuştan yatkınlığı var mıdır ile ilgili bir araştırma yapılmış.  Dört ayaklı bendenizin bakış açısından yazılanları doğru bulduğum için sizlerle de paylaşmak istiyorum.

İyi bilinen bir şey var ki, esaret altındaki vahşi hayvanlar, hayatları boyunca insanlarla yaşadıklarında,  insan davranışlarını okumayı öğreniyorlar.

Biz atlara gelince, insanları okuma konusunda doğuştan gelen becerimiz çok eski çağlara kadar uzanıyor. Ayrıca bu beceriyi geliştirmek için insanlarla beraber zaman geçirme gereksinimi en az olan tür biziz.

İlk deney tayların insanların işaretlerini anlama becerisi ile ilgili olarak yapılmış. Keçiler, maymunlar, jibonlar, yunuslar, köpekler, kuzgun, kaplumbağa gibi bir çok türde olduğu gibi biz atlar da diğerlerinin bakışlarını anlıyoruz.  Daha zorlaştırılmış deneylerde maymun, köpek ve biz atların görmek ve bilmek arasındaki ilişkiyi anladıkları tespit edilmiş.

Diğer bulgularda atların ve köpeklerin insan bakışlarındaki ince ipuçlarını ayırdettiği ve  bir şey yapmamız için verilen emre uyup uymama konusunda karşımızdakinin bakışlarına bakarak karar verdiğimizi gösteriyor.

Tabii ki, bizler sürü canlıları olduğumuz için, insanların bize yaklaşırken reaksiyonumuz sadece vücut hareketlerine değil, başın yönü, gözlerin görünürlüğüne de bağlıdır.

Yine çok önemli bir konu birden çok bilgi akışı ve iş süreci esnasında, yeni ve yabancı objelere bakarken sağ gözümüzü, tanıdık insanlara bakarken yine sağ gözümüzü kullanmayı tercih ederken, tanımadığımız insanlara bakarken ise sol gözümüzü kullanmaya meyilliyiz.

Biz atların uyarının artmasını sağlayan işaretleri kullanma becerisi küçük yaşlardan itibaren vardır.  Bu performansın sebebi insanlarla çok vakit geçirme gerektirmeyen, genel ve basit bir öğrenme mekanizmasıdır.  Becerinin anahtarı insanları sosyal hayatımızdaki ortağımız olarak görmekte yatar.

Tags:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>