Küheylanın Köşesi : Merhaba!

Untitled-1

1 Temmuz 2015 • Genel • Görüntülenme: 563

Untitled-1Selamlar,

Benim adım Küheylan. Sizlere bu köşeden sesleneceğim için mutluyum. Sizlerin bizi az tanıdığını bildiğim için burada kaptığım köşeden, bizim dünyamızı anlatacağım.

Geçenlerde yanımda konuşuldu.  Bizim kulüpte at binen bayanlardan birinin arkadaşının 4 yaşındaki oğlu ‘ben köpekleri ve kedileri seviyorum, atları sevmiyorum” demiş. ‘Neden atları sevmiyorsun’ dediklerinde yanıtı ‘çünkü atlar pembe, ben pembe renk sevmiyorum” olmuş.

Şehir çocukları bizleri çizgi karakterlerden tanıyorlar. Şehirlerde at çiftlikleri, o kadar çoğaldı ki, isteyen herkes bize ulaşabilir. Veliler bizlere yaklaştıklarında, kendileri ve çocukları için yapacakları iyiliğin ne kadar büyük olduğunu tahmin edemezler.

Bizlere yakın olmak için bize binmenize hiç gerek yok. Yaklaşıp, iletişime geçmeniz yeterli. Sizlerle yan yana iken enerji alış verişimiz başlıyor. Bizler sürü hayvanıyız ve tehlike gelince kaçmaya programlıyız. Bu da bizi anda kalıp, havadaki her hareketi algılamak ve bilgiye çevirmek konusunda güçlü kılıyor. Duygular ses gibi havada geziyor, bizler de bunu bir enformasyon olarak algılıyoruz.   Sizinle yan yana iken duygularınızı hissediyor ve size yansıtıyoruz.  Anda kalmayı öğretiyoruz. Kendinizle ilgili farkındalığınız artıyor.

Tarihte öyle görevler üstlendik ki… Savaşlarda en önemli rolleri verdiler. Tarım ve ulaştırma bizsiz düşünülemezdi.  İnsanlar tarih boyunca bizlere bir şeyler öğretmeyi amaç edindi. Bizlerden çok şeyler  öğrenebileceklerini ise çok yeni fark ettiler. Ne acı gerçektir ki 40 yıldır at binen bazı kişilerin bizim bu becerimizden haberleri yok.

Bizlerle bağlantıya geçtiğiniz takdirde, sizler için her şeyi yapmaya hazırız. Bizler belki de hayatınız boyunca aradığınız en muazzam öğretmenleriz.

Yazımı soul müzik sanatçısı Toni Robinson’un bir sözüyle bitiriyor ve “ben demedim Toni dedi” diyorum.

“Atlar hayatları değiştirir. Güven ve özsaygı kazandırır. Sıkıntılı ruhlara huzur ve umut verir.”

“Horses change lives. They give confidence and self-esteem. They provide peace and tranquility to troubled souls… 

Tags:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>