İş kurarken düşebileceğin tuzaklar

2222222222

15 Mart 2017 • Genel • Görüntülenme: 620

İş kurarken düşebileceğin tuzaklar

Bu esnada çok hata yapılır belki ben benim için öncelikli olanları yazdım.

Birilerinin beni güdülemesini beklemek

Evden çalışacak isek öncelikle bunun disiplinini ve sistemini kurmalıyız. Evden iş yapan bir arkadaşım saat 11 de halen pijamayla kahvaltıya oturuyor. Kızını saat 11:30 da anaokuluna bırakıyor. (Aslında saat 08:00 de bırakabilir). Eğer bilim insanı ya da yazar değilseniz ve kazancınızı insanlara ulaşarak, mesai saatleri içinde sağılıyor iseniz, yataktan kalkmak, Tibet’in gençlik pınarı hareketlerini yapmak ve saat 9 u geçirmeden kahvaltıyı bitirmek gerekiyor. İş yeri insanı güdüler, işe başlama, bitirme saatleri disiplini verir. Eğer daha fazla kazanayım diye işi bırakıp evde birilerinin sizi güdülemesini beklerseniz hazırı hemen tüketirsiniz. Rahata alışmak o kadar kolaydır ki, bir hastalık gibi çevreler, tembellik sizi pençesine düşürür.

Evde kendi disiplinini sağlayamayacak olanlar aman sakın diyorum işi bırakmayın. ‘Azıcık aşım, dertsiz başım’ felsefesi tam size göre. Konfor alanının dışına çıkarsanız kaybolursunuz. Zaten herkesin girişimci olduğu bir dünya yok. İş dünyasının çarkları nasıl dönecek. Kendi yapmak istediğiniz iş normal kazancınızın üstüne bir kazanç getirmiyor ise mevcut düzeni niye bozasınız.

Yapmak istediğin işi bulmak

Bu başlı başına çalışılması gereken bir konu. Çok iyi satan bazı ürünler olabilir. Bende bu işi yapayım kazanıyım dersek yanılırız. O iş bizim doğamızda olmalı ki doğal yapalım, keyif alalım. Evi makyaj malzemeleriyle dolu olan bir kadın düşünün. Her yeni ürünü alıyor. Aynı anda farklı fırçası olan 4 tane maskarası var. Makyaj trend renklerine uygun her sezon yeni ürünler alıyor. Şimdi bu kadın gidip internetten mutfak araç gereçleri satmaya başlarsa bu nasıl olur. Doğasına aykırı kaçar, keyif almaz.

Diyelim ki makyaj malzemeleri satmak yolunu seçti. Burada da hedeflediği kitlesinin ihtiyaçlarına bakması ve çok ciddi araştırma gerekiyor. Hangi kanalları kullanacak, kime hangi ürünleri satacak kısmı önemli. Buradaki en büyük ders şu. Benim gönlümdeki iş olabilir ancak eğer bana kazandırmayacak bir iş ise uğraşı olmaktan ileri gitmek. Bizim amacımız para kazanmak ve bunu yaparken de çevreye fayda yaratmak.

Kendi sevdiğim üründe diretmek

Diyelim ki bir ürün buldunuz, ya da yaptınız. Sizce harika bir ürün, acayip yaratıcı. Peki hitap etmek istediğiniz kitle kim ve bu kitle neye ihtiyaç duyuyor, sizden neyi satın alır. Bir yakınım enteresan bir yap-boz ürün üretti. Kendi buluşu. Piyasada yok. Ben çok beğendim ve farklı buldum. Götürdüğü kurumlar da çok beğendiler. Ancak bir şeyin beğenilmesi ile ticari anlamda kazanç getirmesi farklı iki konu. Bunu satabileceği mağazalar konsinye bırakmasını istedi. Hiçbiri çıkarıp da para vermedi. Gerçekten şahane bir ürün keşfedebiliriz ancak ticaretini yapamadığımız zaman o bir uğraşı olur iş olmaz. Kendi beğendiğim şeyi “hadi bunu al, bu bir şahane ürün” diyemeyiz. Demek ki işin başlangıç noktası neymiş, araştırma.

Araştırma yapmadan işe girişmek

Hedeflediğin kitle ne istiyor. Eğer internetten makyaj malzemeleri satacaksan internet satış grafiklerine bak. Ruj mu, göz kalemi mi, fondöten mi? Hangi ürünler daha çok sipariş ediliyor. Senin Güney Afrika’da keşfettiğin harika makyaj malzemeleri bizim pazara uygun mu? olabilir mi? Belki de çikolata renklilerin tercih ettiği malzeme ve renklerdir, takma tırnaklardır. Bizde hiç ilgi görmez. Ya da hedeflediğin yaş aralığının cebinden çıkabilecek rakamı doğru hesaplamak için araştırma yaptın mı? Doğru araştırma ile ortaya çıkaracağın ürünü almak için insanların kredi kartları havalarda uçmalı.

Tags: , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>