At Güzellik Yarışması, 11 Mayıs 2018

equist-at-guzellik-yarismasi-04

4 Haziran 2018 • Genel • Görüntülenme: 609

Güzellik yarışması günü güzellerle eyerleme yerinde buluşuyorum. Seyisleri heyecanlı olduğunu, yarışa çıkacaklarını sandıklarını söylüyor. Hepsiyle teker teker konuşuyorum. “Her zamankinden farklı özenerek hazırlandınız, işin estetiğine bakıyoruz, hız, sürat yok. Bakın sizi ne güzel süsledik, boyunlarınızda şık aksesuarlarınız var” diyorum. İsmi ‘Trakyalı’ olan atla “Sen Arapsın nasıl Trakyalı olasın?” diye şakalaşıyorum. Hepsi de ayrı bir güzellik. Zafirkaya, Kavintay, Orion, Kır Bilginur, Renginim, Haliç, Trakyalı, Çernobihan, Briger, Arkın.

equist-at-guzellik-yarismasi-02 (1)

Padoğa müzik eşliğinde sırasıyla çağırıyorum. Normal hayatlarında padoğa girdiklerinde tam tur atıyorlar. Eyerlenmiş oluyorlar. Şimdiyse çıplaklar ve daha önce hiç deneyimlemedikleri bir kolyeleri ve başlıkları var. Süslenmişler. Her zaman tam tur gezdiren seyislerden, jürinin önünden geçer geçmez dönmelerini ve tekrar jüri masasının önüne gelerek durmalarını istiyoruz. Bazılarını durdurabilene aşk olsun. Yarış atlarının enerjisi biraz yüksek. Seyislerini zorlayanlar oluyor. Bu kadar izleyiciye de alışkın değiller. Seyircilerden alkış yapmalarını istemiyoruz. Güzelleri ürkütecek konuları elimine ediyoruz. Jüri masasının önünde profilden ve önden poz veriyorlar. Alkışı ellerimizi havada sallayarak, sağırlar dilindeki gibi yapıyoruz. Tay Eğitim merkezinin atları Orion ve Renginim’i kadın eğitmenler getiriyor. Hiç zorlanmadan, sadece yanlarında yürüyerek. Bu rahatlık dikkatimizden kaçmıyor ve ‘atlara eğitim şart’ dedirtiyor.

equist-at-guzellik-yarismasi-06

Jürinin işi zor. On güzel arasından ilk üçü belirlemek kolay değil. Jürimiz yıllarını atlarla geçirmiş olan kişiler. At yetiştiricisi, aileden atçı Asuman Dizdar, İstanbul Atlı Spor Kulübü’nden dresajcı Emel Kaymaz Kamber, Türkiye atçılığına büyük katkılarıyla tanınan Selman Taşbek, veteriner, antrenör, amatör jokey, at yetiştiricisi, hayatı atlarla geçen Duygu Fatura, ve kırk dört sene at koşturmuş imparator Süleyman Akdı. Jürinin birbirlerinden bağımsız yaptığı değerlendirmeler sonunda her kağıtta birinci ve ikinci olan atların isimleri aynı. Birinci Haliç. İkinci Trakyalı. Üçüncü ise eşit olarak Kavintay ve Kır Bilginur olduğu için iki atımız üçüncülüğü paylaşıyor. Yarışmaya katılan her atımıza hediyeler, antrenörüne eldiven, ilk üç atımıza ayrıca blanket veriyoruz Birinci seçilen Haliç’in antrenörü Side Ramada Oteli’nde tatil yapacak..

equist-at-guzellik-yarismasi-05

Güzellik yarışmasında önemli bir amacımız şudur: Artık atların hayatımızda yer almadığı, çocukların at görmeden büyüdükleri günümüzde bu farklı etkinlik vasıtasıyla atları gündeme getirmek. 100 yıl öncesine gidelim. Atsız bir hayat düşünülebilir miydi? Atlar olmadan ulaşım, tarım, taşımacılık, ve hatta savaş yapmak mümkün değildi. Altı senedir kurumsal firmaların çalışanlarına atlarla ekip olma, sezgisel liderlik eğitimleri veriyorum. Katılımcıların yüzde yetmişinin dedesinin atı hikayesi var ancak kendileri çoğu kez hiç ata dokunmamış kişiler. Zamanla bu dede hikayeleri de kalmayacak. Bugün bize düşen çocukları at sevgisinden mahrum etmemek. Çocukları atlarla tanıştırmak. Almanya’da şehir okullarında yapılan bir araştırmada ‘inek ne renktir’ sorusuna çocukların % 70’i ‘mor’ yanıtını vermiş. Yıllardır TV’de izledikleri Milka çikolata reklamlarının etkisi. Çocuklarımızı doğa ve hayvanlara yakın yetiştirmek biz yetişkinlerin görevi.

equist-at-guzellik-yarismasi-03
Bizler imkansızlıktan yakınmayı severiz ancak çevremizdeki kaynaklardan haberimiz yoktur. Baktığınız zaman Türkiye’nin her ilinde bir at çiftliği var. Dokuz şehirde hipodrom var ve TJK çocukları atlarla buluşturmak için ücretsiz bindirme dersleri veriyor. Özel çocuklar için uzman eşliğinde programları var. İmkanlarım yok demek yerine çevremizdeki kaynaklara bakmamız yeterli.
At sevgisi ve enerjisiyle dolu günlerimiz olsun.

equist-at-guzellik-yarismasi-01 (1)

Tags: , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>